Fun Race Cena Hvaru 2000

Organizácia: SANY (Slovenská asociácia námorného jachtingu)
Plánované: v utorok ráno - štart pretekov Cena Hvaru, deň a noc regata okolo ostrova Hvar.
Uskutočnené: Skrátená regata - Štart pred ACI Marinou Palmežana 18/04/2000 o 10:00, oboplávanie Ščedra, oboplávanie ostrovov Paklenije otoci, cieľ v ACI marine Palmežana.

Trasa regaty - Route

posadka.jpg (20868 bytes)
Pred regatou - odchod z Vis-u.

prreg.jpg (13105 bytes) ACI Marina, Palmežana, Paklenije otoci (Sv. Kliment). Ticho pred regatou. Lode postupne prichádzajú, starí priatelia sa opäť stretávajú, stratégovia vymýšľajú ako na to.

 


Prvá časť pretekov, zadný vietor 4 - 5 uzlov, niektorí morskí vlci využili právo použitia "balóna". Vlado Mravka (skúsený senecký jachtár) však ukazuje na loď Pavla Lovicha (predseda SANY), ktorý podcenil nestabilitu vetra okolo ostrova Ščedro a jeho "balón" je skôr handra, než spinaker.

A toto je loď Miloša Kotlárika (podpredseda SANY) v momentoch, keď chytil ten správny vietor a ukázal, ako sa používa spinaker. "Bafy" zo zátok Ščedra sa ho netýkajú, je od nich dostatočne vzdialený.
Palo Lovich s Milošom Kotlárikom jazdili osobitnú regatu. "Ten, kto dorazí neskôr, musí ukázať ostatným posádkam holý zadok"
Neskôr dorazil Palo Lovich (celkovo tretie miesto). Ukázal pri vyhodnotení aj zadok, nie však holý.....

Po otočke (Ostrov Ščedro) sa situácia diametrálne zmenila. Vietor zosilnel, voda sa spenila. Posádky pritiahli plachty a lode začali ostro stúpať proti vetru. Tu sa ukázala výhoda veľkých lodí a skúsenosť "starých" námorníkov.
Išlo do tuhého a ďalej už nebol na fotenie ani čas, ani poveternostné podmienky.

spenená voda

kptbedn.jpg (14988 bytes)
Kapitán Vlado Bednár.
Posádka na lodi Pika sa umiestnila v kategórii Elan 431 na treťom mieste.

dbt.jpg (10888 bytes)
Kapitán Vlado Bartolčič a posádka zakliatej lodi Orion. Čo sa mohlo pokaziť sa pokazilo, a v tom najnevhodnejšom poradí. Keby sa im odrátali všetky stratové časy, boli by zlatí, takto boli len najlepší

poregat.jpg (15017 bytes)

 

pevnost.jpg (8086 bytes)

 

 

Pohoda po regate. Kormidelník Emil síce sem-tam odpadne, keď mu kapitán povie vyostri, ale nabudúce už bude ostrieľaný morský vlk.
Aj takéto obrázky získate na Jadrane. Pevnosť pred zátokou Šibeniku.