Jeseň 2000

 

Začíname koncom 
Odojak. Magické slovo mojich detí. Čakali naň od pondelka až do štvrtka, lebo len vtedy bol na jedálnom lístku v jednej krásnej reštaurácii blízko Umagu.
So slovom Odojak sa dá stretávať takmer pozdĺž celej trasy Chorvátskom na najkratšej spojnici Bratislava - Zadar, spravidla v tvare Odojak i janetina na žáru. V doslovnom preklade:
Odstavča a jahňacina na ohni. Ak vám zostanú nejaké Kuny, nezabudnite sa zastaviť a ochutnať túto pochúťku. Napríklad v tejto reštaurácii blízko mesta Slunj neďaleko od Plitvických jazier (áno, tam sa naozaj točil Winnetou). Každý z nás zjedol v priemere pol kila odojaka, vypil nejaké pivo či Coca Colu a napriek tomu sme platili 60 Kuna na osobu, čo je cca 350 Sk. Za takú cenu sa nenajete ani v Bratislave a to sme mali naozajstnú špecialitu a príjemnú obsluhu.
Presná adresa tejto reštaurácie je: Restaurant Marko, 47245 Rakovica, Oštarski Stanovi b.b., Tel: 047 784 089, mobil 098 354 043

Dovetok: Od 2005 jazdíme po dialnici, pozor, treba včas odbočiť.

anchor.gif (5187 bytes)


Kuchtík

Obľúbený hrdina mnohých románov z prostredia mora. V našej širšej partii sa istí vhodní jedinci postupne transformovali na kuchtíkov (odtiaľ slovo transformers). Zhodou okolností sú to jedinci, ktorí majú najviac naplávaných námorných míľ a najväčšie predpoklady riadiť loď včítane posádky. V praxi to potom vyzerá tak, že povely prichádzajú z podpalubia a loď je riadená z kuchyne (chudák kapitán). A ešte jedna vlastnosť zdobí našich kuchtíkov. Sú hladní prakticky stále a vždy prví, a preto chcú variť a pripravovať a škrabať a lúpať a otvárať a umývať a krájať a strúhať a sekať a spotrebujú pritom polovicu posádky ktorú premenujú na otrokov (slaves). Jeden z nich je tu, Jožo Barčík - kuchtík.

anchor.gif (5187 bytes)


Vlny

Autor fotografie: Vladimír Bednár. Fotografia vystihuje atmosféru mora. V skutočnosti sa nejedná o žiadne vlny. To sa tak môže zdať iba novicovi. Ale ak fúka 15-20 uzlov a máte takéto nádherné more, sú to ideálne podmienky na plachtenie. Vtedy vás jachtenie chytí za srdce a ak nie, tak nikdy jachtárom nebudete.

anchor.gif (5187 bytes)


 

Pokoj

Vetríček 5-6 uzlov.
Slniečko.
Nie pálivé ale hrejivé...
Sipot vody za kormou...
Kde sú problémy?
Zostali doma...
A tu?
Nenazýva sa tento stav náhodou
N I R V Á N A ?

anchor.gif (5187 bytes)


Route
Mená a typy lodí:
14/10/2000 - 15/10/2000 Bavaria 44, Pegasus
15/10/2000 - 21/10/2000 Benetau Oceanis Clipper 411, Aquaplaning II

Trasa:
Jadran: Sukošan, Školjič(Murter), Sukošan, Vis(Vis), Biševo, Komiža (Vis), Budikovac (43 01 48,16 14 37), Ubli (Lastovo), Vela Luka (Korčula), Hvar (Hvar), Grabule (Drvenik Veli), Lausa (Kornati), Ždrelac (Pašman), Sukošan, celkom naplávaných námorných míľ: 316

Kapitán a posádka:
Miloš Ceconík + 8(7)

Spriaznené lode:
Qadriga, Bavaria 44, kapitán Vlado Bednár, Carpediem, Bavaria 44, kapitán Ivan Gossányi

Poznámka: Na pôvodnej lodi Pegasus sme strávili len 2 dni, mala staré plachty, ktoré nevydržali nápor 15 uzlového vetra. Po návrate do Sukošanu nám loď vymenili za Aquaplaning II.

anchor.gif (5187 bytes)


Clipper

Loď Oceanis 411 Clipper. Nazvali sme ju kačiaca. S motorom sme boli rýchlejší ako bavaria 44. Keď sme si však dali preteky so zákazom spustiť motor (na plachetnici je to vcelku logická podmienka pretekania), posádka Vlada Bednára nás s kamennými tvárami hravo predbehla. Ich loď sa postupne zmenšovala, zmenšovala, až sa stala malým bodom ďaleko vpredu. Niet pochýb, na čo je takáto pohodlná a bruchatá loď. Na rodinné výlety 2 míle od pobrežia a na kotvenie v marinách vedľa útulných krčmičiek a reštaurácií.

Po návrate do Sukošanu sme oznámili prenajímateľovi lode, že šampus tiekol prúdom vždy keď sme dosiahli rýchlosť 5 uzlov. Velimir (riaditeľ) sa len uškrnul a opýtal sa, či to bolo s podporou motora.....

anchor.gif (5187 bytes)


Raj

Pohľad z mora - úžina.
Ale čo je to za ňou. Pláž?
Toto je predsa raj. Z mora nedostupný uzáverou kolmých brál.
Pevnina? Pláž je prístupná len zlanením stien.

Táto chránená pláž sa nachádza na ostrove Vis z južnej strany. Vlado Bartolčič, ktorý stál za kormidlom sa síce zastrájal, že sa do úžiny zmestí aj s jachtou, ostatní ho však od tohoto zámeru našťastie odhovorili. A tak kapitán nemal veľa práce zakázať mu to.

Preplávali sme do raja. Na čamaci (nafukovací čln) a len tak, plavmo. V raji nás čakala globalizácia. Aj s gramatickými chybami. Bufet bol však našťastie zatvorený.

 

 

 anchor.gif (5187 bytes)


Čo je to?

Na tejto plavbe som získal ďalší záber do fotosúťaže. Zatiaľ je tento obrázok bez otázky. Skúste odpovedať správne na tú predchádzajúcu.

Vodopád Krky Autor fotografie: Vladimír Bednár. Na predchádzajúcej spoločnej plavbe sme sa dostali ústim Krky jachtou až po Skradin. Bola to nádherná hladká (bez vĺn) plavba, ktorá trvala zopár hodín. Ďalej sme už nemohli, jedine pešmo alebo vodným taxíkom. Skonštatovali sme, že je to vhodný, bezproblémový výlet pre baby a deti, a že to v budúcnosti využijeme.
Vlado už myšlienku zhmotnil. Ja ešte nie, určite sa tam však niekedy pôjdem pozrieť.
anchor.gif (5187 bytes)


Ligne

Krakatica. Bájna obluda sťahujúca lode do hlbočín oceánu. Požierajúca námorníkov. Role sa vymenili. Tieto krakatice chytil Jano Vavrovič a namiesto toho, aby potvory zožrali nás, my sme zožrali potvory. Autor fotografie: Jano Vavrovič

anchor.gif (5187 bytes)