Jar 2003

Termín

03/05/2003 - 10/05/2003


Route

Stredný a južný Jadran:
Marina Dalmacia (Zlatna Luka) v Sukošane pri Zadare - Kakan -Vis, Komiža - Biševo - Palagruža - Lopud - Dubrovník - Korčula - Ščedro - Hvar - Drvenik Veli - Sukošan

 

Loď: OCEANIS 473 "Dominik"

Nová loď (rok výroby 2003) so 4 kajutami a výborným pomerom dĺžka/šírka. Podľa vyjadrenia zástupcu chartrovej spoločnosti Viljama:"It is Much better than Elan 45 you had last year". Maximálnu rýchlosť Elan 45 na plachty 11,9 uzla sme však neprekonali. Dominik má na svoju veľkosť pomerne malé plachty a najmä na slabý vietor dostáva od Elan 45 na frak. Pri silnejšom vetre okolo 20 uzlov je už porovnateľný.

Posádka:

Jednoducho fantastická. Kto nespal, ten priložil ruku k dielu. A keď bol vietor taký nádherný, že nebolo k čomu prikladať ruku, vymýšľali a šantili. Bodaj by nie, keď teplota vzduchu dosahovala 30 a teplota vody 22 stupňov celzia.
A jedného pekného večera na Veľkom Drveniku obsadili poľskú loď s čiastočne dámskou posádkou. Niektorí (najmä ten čiernotričkový) z toho majú podnes pomotané hlavy.

Preteky

Pikačuovci predbiehajú loď admirála Bartolčiča, plávajú pol míle od optimálneho kurzu a využívajú skapíňanie vetra. V normálnom vetre nemali šancu ale v tom 4 uzlovom boli na Elan 45 jedničky. Preteky vyhlásil Pikaču Igor T., trasa: Ostrov Biševo, Ostrov Palagruža, zátoka na ostrove Lopud (blízko Dubrovníka).
Cpt. Pikaču Igor T.: "Kto vojde prvý do zátoky, ten je víťaz a získa basu šampusu. Má jedinú povinnosť, vypiť ju s posádkami všetkých zúčastnených lodí." A jeho zvonivý smiech sa niesol v diaľ.
Admirál Vlado B.:"Howgh!"
Cpt. Vlado tiež B. ale iný B. ako admirál Vlado B.:"Howgh!"
Cpt. MilosC (to ako priamo ja):"Howgh!"
Naskočili na koráby a ihneď regatovali.
Tým otvorili ďalšiu regatovú partiu Slovákov na Jadrane. Zatiaľ registruje autor tejto web strany (to ako priamo ja) cca 5 organizátorov regát na Jadrane zo Slovenska, čo je určite najviac zo všetkých suchozemských štátov na svete. Nielen hokejom sme prví.
Poznámka: Táto nová regatová partia je jediná, ktorá za organizovanie nepožaduje peniaze a kôli prvému miestu nevraždí susedné posádky.

 

Palagruža

Oboplávanie z juhu je podmienka regaty. Koľko vetra má naša loď je zjavné z fotky. O pár minút ďalej však chytáme nočný vetrík, ktorý ťahá našu loď hviezdnou rýchlosťou 5 uzlov.

Ráno

V noci sa loď pikačuovcov motala medzi rybármi, ktorých niekoľkokrát ohrozila najmä tým, že sa Cpt Pikaču Igor T. odobral k odpočinku a loď zveril svojej posádke. Nevšímali si optimálne nastavenie plachiet, ani lode naokolo, a tak pripustili, aby svoje vedenie stratili. Ráno skapal vietor, nakopli vrtulu a zmizli.

A tým sa ukončila veľká a najslávnejšia regata Slovákov na Jadrane. Napriek tomu k vyhláseniu víťazov došlo, i keď nikto nevie, kto vyhral.

 

 

Dekorovanie

A keďže vyhrali všetci a mnohí, ktorí boli na 4 víťazných lodiach, môžu ďakovať tomuto šlachetnému mužovi (a svojim peniazom), že objavili krásu jachtingu, Cpt. Pikaču Igor T. dekoroval Admirála Vlada B (to ako Bartolčiča) zlatou putovnou plaketou Pikaču Igora T. Kto ju vyhrá nabudúce? A nezabudne ju Admirál Vlado B doma, čím sa stane neputovnou? Bude mať Cpt. Igor T. znovu pikačuovské tričko?

Boli ste už v tomto meste ?