Route
Sukošan, Murter - Školjič, Velky Drvenik - Grabule, Brač - Milna, Hvar- Hvar, Ščedro, Vis - Vis, Primošten - marina Kremik, Murter - Školjič, Sukošan
Jadran - Chorvátsko

Termín
2/10/1999 - 09/10/1999
Loď
Rainbow, Sun Odyssey 51 
Posádka
počet členov posádky 10
Významné udalosti
plachtenie, kúpanie, potápanie, lov, varenie donesených vecí, varenie a grilovanie ulovených vecí, posedávanie, obzeranie prírody alebo pamiatok Dalmácie.

cesta.jpg (18636 bytes)

 

rainbow.jpg (15630 bytes)

Rainbow

Sun Odyssey 51. 15 metrová loď, na ktorej sa naozaj dal v pohode stráviť týždeň. Bol na nej všetok komfort včítane nefungujúceho televízora s nefungujúcim videom. Navigačné prístroje však boli v poriadku, a preto sme sa na lodi cítili veľmi dobre (až na prvé dni nováčikov).

Ďalším zariadením, ktoré viac nefungovalo, ako fungovalo bol CD prehrávač. Aj preto sme skupinu Horkýže slíže spoznali do poslednej noty.   

Úlovok

Najprv ma pošliapal, keď vychádzal z kajuty (spal na posteli nado mnou), potom pleskol dverami (o pol štvrtej ráno) a vzápätí nachytal kopu všelijakých takýchto...
Keď som ich jedol opražené v múke, bolo mu odpustené.
Mierkou veľkostí morských potvor je vreckový švajčiarsky nožík.
Pôvodne som si myslel, že sa kalmáre chytajú na slaninku. Náš majster, Jano Vavrovič, ich chytal na umelú rybku, ktorú kúpil v obchode za 80 Kuna (cca 160 ATS).

Ryba.jpg (13138 bytes)

Soddhv.jpg (15381 bytes)

Rainbow na Hvare

Na žiadnej z plavieb sme ostrov Hvar a mesto Hvar nevynechali a viackrát sme tam, pri mestskom móle, prenocovali. Zátoka je trochu príliš citlivá na vietor fúkajúci od pevniny, čo sme na tejto plavbe sami zakúsili. Keď začal tesne popoludní fúkať a my sme mali časť posádky v kaviarničkách na pevnine, kapitán mierne znervóznel. O pár minút vietor zosilnel, prvý dôstojník vybehol zohnať posádku. Sekundu po nastúpení posledného člena sa uvoľnila kotva. To sme však už v pohode plávali von smerom k Ščedru.

Lilla

Tento nádherný názov nesie loď našich priateľov pod velením kapitána Vlada Bartolčiča, ktorí jachtili rovnakou trasou. Mali Bavariu 46 a na lodi 2 (slovom dve) plavčíčky.
Nepotrebovali mať v každom prístave milenku.
Myslel som si, že plavčíčky varili. Omyl. Varil prvý dôstojník, dnes už kapitán.
Varil dobre. Asi lepšie ako plavčík. A preto varil.
Jedného dňa som hlboko urazil nášho kapitána. Vymenil som pokrm, ktorý varil on za pokrm prvého dôstojníka susednej lode. Ešte šťastie, že sa to nedozvedel, určite by ma degradoval.

Bavar.jpg (7507 bytes)

Ryby.jpg (13583 bytes)

Ryby

Na predchádzajúcej plavbe sme mali prototyp atómového rybára. Je dostatočne bohatý na to, aby si kúpil každú vymoženosť, ktorá mu pomôže uloviť rybu. Jeho udice svietia a výstražne pípajú, keď sa ryba čo i len dotkne lanka. Jeho návnady zacíti každá ryby v okruhu pol kilometra.
Napriek tomu nechytil nič. Povedal, že treba ísť do Nórska, lebo tam sa dajú chytiť takéééééto ryby, a že Jadran je mŕtve more.
Tu je dôkaz, že Jadran mŕtvy nie je. S takýmto úlovkom prichádzajú rybári na Murterskom mori do zátoky pri Školjiči každý večer. Niekedy zazerajú na jachtárov, ktorí im obsadili mólo. 

A takto to vždy dopadne
(namiesto záveru)

V tichu kancelárie firmy dva dni po návrate z týždňa jachtingu. Fotka vznikla len preto, lebo ďalší člen posádky chcel dofotiť film, ktorý vznikal počas plavby, aby ho mohol vyvolať.  Prečo si nenašiel vhodnejší objekt, neviem posúdiť.

kancel.jpg (11339 bytes)